Çamaşır Makinesi

Servisimiz aynı gün içerisinde arıza tespiti, parça değişimi, ürün tamiri ve arızanın giderilmesi işlemlerini yerinde orjinal yedek parça temini ile gerçekleştirmektedir.

Makinanın su gider hortumu tıkanmış, kıvrılmış ya da bükülmüş olabilir. Pompa filtresi tıkanmış olabilir. Pompa arızalı olabilir bu gibi durumlarda teknik servisimizden bilgi alabilirsiniz.

Makina bulunduğu yerde dengesiz yerleştirilmiş olabilir. Makinanın amortisörleri ve kazan rulmanları aşınmış olabilir. Makinanın nakliye emniyet cihazları yerinden çıkartılmamış olabilir. Makina içerisine koyulmuş çamaşır miktarı az olabilir. Makina içerisine aşırı miktarda çamaşır doldurmuş olabilirsiniz. Makina sert bir yüzeye dayanıyor olabilir. Makinanın herhangi bir yere dayanıp dayanmadığını kontrol edin.

Su gider hortumu tıkanmış, kıvrılmış ya da bükülmüş olabilir. Makinanın pompa filtresi arızalı olabilir. Bu gibi durumlarda teknik servisimizden bilgi alabilirsiniz.

Voltajın düşük olduğu durumlarda makina bir süreliğine kendini durdurmuş olabilir.

Makina tahliye hortumu yeterli yükseklikte olmayabilir. Tahliye hortumunu kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi yeniden takarak sorunu giderebilirsiniz.

Su makina içerisinde genellikle görünmeyen bir bölümde bulunmaktadır. Her programda değişik ölçülerde su alır. Prosistad arızalı olabilir bu gibi durumlarda teknik servisimizden bilgi alabilirsiniz.

Makina içerisindeki su seviyesinden dolayı kapak kilidi devrede olabilir. Pompa ya da sıkma programını çalıştırarak suyu tahliye ettikten sonra sorunu çözebilirsiniz. Makina suyu ısıtıyor ya da programın sıkma adımında olabilir. Programın bitmesini bekleyin. Kapak kilidi devrede olabilir. Kapak kilidi genellikle program bittikten sonra bir kaç dakika içerisinde devreden çıkmaktadır. Birkaç dakika bekleyin. Kilit devre dışı kaldığında kapağı açabilirsiniz.

Su basıncı düşük olabilir. Böyle bir durumda makina gelen su miktarının azalması sonrasında yıkama kalitesinin düşmesini önlemek için yeterli miktarda su gelinceye kadar kendisini beklemeye almış olabilir. Bu nedenle yıkama süresi uzayabilmektedir. Voltaj düşük olabilir. Voltajın düşük olduğu durumlarda yıkama kalitesinin düşmemesi için makina kendisini beklemeye almış olabilir. Bu nedenle yıkama süresi uzayabilmektedir. Su giriş sıcaklığı düşük olabilir. Soğuk mevsimlerde suyun ısıtılması için gereken süre uzayabileceği için bu gibi durumlarda programın çalışma süresi de uzayabilmektedir.Programın durulama sayısı artmış ya da durulama suyu miktarı artmış olabilir. Makina daha kaliteli durulama yapması gerektiğinde otomatik olarak durulama suyu miktarını arttırabilir ya da gerektiği durumlarda programa bir durulama adımı daha ekleyebilir. Fazla miktarda deterjan kullanılması sonrasında makina içerisinde aşırı köpük meydana gelmiş olabilir. Bu gibi durumlarda otomatik köpük sönümleme sistemi devreye girebilmektedir. Kullanım kılavuzunda belirtilen miktarda deterjan kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Su alırken zamanlayıcı durmuş olabilir. Makina yeterli miktarda su alıncaya kadar süre göstergesi geriye doğru işlemez. Alınan su miktarı azaldığında yıkama kalitesini düşürmemek için makina suyun tamamlanmasını beklemektedir. Süre göstergesi bu süre tamamlandıktan sonra geriye doğru işlemeye başlayacaktır. Isıtma adımında zamanlayıcı durmuş olabilir. Makina gereken sıcaklığa ulaşıncaya kadar süre göstergesi çalışmayacaktır. Seçili programın sıkma adımında zamanlayıcı durmuş olabilir. Böyle bir durumda program otomatik olarak yıkama işlemini tamamlayacaktır. Makina içerisinde çamaşırların dengesiz koyulması sonrasında otomatik dengesiz yük algılama sistemi devreye girmiş olabilir. Çamaşırlar dengeli bir şekilde yeniden koyulduğunda sorun düzelecektir.

Makina içerisindeki su tahliye edilemediği için program sıkma adımına geçmemiş olabilir. Filtre ve tahliye hortumunu kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz. Fazla deterjan kullanılması sonrasında aşırı köpük oluşmuş ve otomatik köpük sönümleme sistemi devreye girmiş olabilir. Kullanma kılavuzunda önerilen miktarda deterjan kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Makinanızın anakartında arıza meydana geldiğinden sıkma programına geçmesini engeller teknik servisimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Uzun süre yeterli miktarda deterjan kullanılmamış olabilir. Gereken miktardan fazla deterjan kullanılmış olabilir ya da sert sularda yeterli deterjan kullanılmamış olabilir. Kullanma kılavuzunda belirtilen miktarda deterjan kullanarak ya da su sertliğine ve çamaşıra göre uygun miktarda deterjan kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Uzun süre düşük ısıda yıkama yapılmış olabilir. Program seçerken yıkanan kumaşa uygun sıcaklığı seçerek sorunu çözebilirsiniz.

Yeterli miktarda deterjan kullanılmamış olabilir, çamaşıra uygun olmayan deterjan kullanılmış olabilir, aşırı miktarda deterjan kullanılmış olabilir, su sertliği ve çamaşıra göre önerilen miktarda deterjan kullanılmamış olabilir. Kullanma kılavuzunda belirtilen miktar ve özelliklerde deterjan kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Makinaya aşırı miktarda çamaşır yüklenmiş olabilir. Tavsiye edilen miktarda çamaşır yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Çamaşıra uygun olmayan program ve sıcaklık ayarı seçilmiş olabilir. Yıkanan kumaşa uygun program ve sıcaklık ayarını seçerek sorunu çözebilirsiniz. Deterjan doğru göze koyulmamış olabilir. Ya da çamaşır suyu ve deterjan birbirine karıştırılmış olabilir. Talimatlara uyarak sorunu çözebilirsiniz.

Kazan temizliğini düzenli olarak yapmamış olabilirsiniz. Kazan temizliğini düzenli olarak yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Sürekli olarak düşük sıcaklıkta ya da kısa programlarda yıkama yapılırsa kazan içerisinde koku ve bakteri tabakaları oluşabilir. Deterjan çekmecesini ve yükleme kapağını açık bırakarak bakteriler için elverişli nemli bir ortamı engellemiş olursunuz.

Makinaya aşırı miktarda çamaşır yüklenmiş olabilir. Tavsiye edilen miktarda çamaşır yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Kullanılan deterjan nemlenmiş olabilir. Deterjanı nemsiz bir ortamda kapalı olarak saklayın ve aşırı miktarda sıcağa maruz bırakmayın. Seçilen programa göre yüksek sıcaklık değeri girilmiş olabilir. Çamaşırların türüne, kir durumuna uygun bir program ve uygun sıcaklık değeri ile sorunu çözebilirsiniz.

Kullanılan deterjanın kalitesi ya da saklama koşulları uygun olmayabilir, deterjanın kullanım miktarı tavsiye edilen miktardan farklı olabilir. Tavsiye edilen saklama koşulları ve miktarda deterjan kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Deterjan yanlış göze konulmuş olabilir. Kullanma kılavuzunda belirtilmiş alana deterjan koyarak sorunu çözebilirsiniz. Makinanın pompa filtresi tıkalı olabilir. Filtreyi kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz. Makina tahliye hortumu kıvrılmış olabilir. Tahliye hortumunu kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Deterjan yeterli miktarda ve doğru yerde kullanılmamış olabilir. Deterjana yumuşatıcı karışmış olabilir. Deterjanı tavsiye edilen miktarda ve kullanma kılavuzunda belirtilen yere koyarak kullanırsanız sorunu çözebilirsiniz.

Deterjan yeterli miktarda ve doğru yerde kullanılmamış olabilir. Deterjana yumuşatıcı karışmış olabilir. Deterjanı tavsiye edilen miktarda ve kullanma kılavuzunda belirtilen yere koyarak kullanırsanız sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca deterjan ile yumuşatıcıyı karıştırmamalısınız. Deterjan çekmecesini düzenli olarak sıcak su ile yıkarsanız sorunu çözebilirsiniz.

Hatalı deterjan kullanımından kaynaklanmış olabilir. Nemli deterjanları kullanmayarak ve çekmece ıslakken deterjan dökmeyerek sorunu çözebilirsiniz.Su basıncı düşük olabilir. Su basıncını kontrol edin. Deterjan gözü vanalarında sorun olabilir. Deterjan gözü vanalarındaki delikler tıkalı ise tıkanıklığı gidererek sorunu çözebilirsiniz. Düzenli kazan temizliği yapılmamış ise bu sorun olabilir. Makinanın kazan temizliğini düzenli olarak yaparsanız sorunu çözebilirsiniz.

Makina için uygun olmayan, aşırı miktarda ve kötü koşullarda saklanmış deterjan kullanıyor olabilirsiniz. Tavsiye edilen saklama koşullarında ve miktarda doğru deterjan kullanırsanız sorunu çözebilirsiniz. Tül gibi delikli yüzeye sahip çamaşırlar çok köpürebilmektedir. Bu gibi çamaşırlar yıkanırken az miktarda deterjan kullanılmalıdır. Deterjan yanlış göze koyulmuş ya da makina yumuşatıcıyı deterjana göre daha erken alabilmektedir. Deterjanı doğru göze yerleştirerek ve çekmece vanalarında olası tıkanmaları kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Aşırı miktarda deterjan kullanılmış olabilir.

Aşırı deterjan kullanımı sonrasında aşırı miktarda köpük oluşmuş ve otomatik köpük sönümleme sistemi devreye girmiş olabilir. Tavsiye edilen miktar ve şekli ile deterjan kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Makinanın motorunda yada anakartta sorun olabilir bu gibi durumlarda teknik servisimizden bilgi alabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi

Elektronik bir arızadan dolayı olabilmektedir. Sorunu çözebilmek için makineyi kapatıp açmanız yeterli olacaktır.

Tahliye hortumu bükülmüş, tıkanmış ya da hasar görmüş olabilir. Tahliye hortumlarını kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Su giriş hortumu kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir. Hortumu kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Tuşlar takılı kalmış ya da arızalanmış olabilir. Açma kapama tuşuna bir kaç saniye boyunca basılı tutarak ve ardından cihazı kapatıp açarak sorunu çözebilirsiniz.

Bu durumun nedeni makina ayaklarının dengeli olmaması ya da makinenin bulunduğu zemin yüzeyinin düzgün olmaması olabilir.

Makinanın parlatıcı bölümüne aşırı miktarda parlatıcı konulduğunda bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Tavsiyelere uygun bir şekilde parlatıcı kullandığınızda sorunu çözebilirsiniz.

Bu sorun genellikle kullanılan tabletin saklanma koşulları ile ilgilidir. Tabletleri nemli ortamlarda saklamayınız.

Bulaşıklar sepetlere doğru dizilmediğinde bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Makina içerisinde kirli bulaşıkları düzgün yerleştirdiğinizde sorun ortadan kaybolacaktır.

Bu durum topraklama hattından kaynaklanıyor olabilir. Binanın elektrik hattında topraklama olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Proflo marka bulaşık makinasının su giriş hatası verdiğii durumlarda Su giriş hortumunu, musluğiu, su giriş süzgeci ve besleme hortumunu kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bulaşık makinasının açık/kapalı şalteri üzerinden kapatarak sorunu çözebilirsiniz.

Makinanın süzgeç sistemi ya da süzgeçlerin alt kısmı tkanmış olabilir. Bu kısımları kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bu sorunu çözebilmek için makinaya parlatcı ilave ediniz. Ayrıca kurutma programını aktif ederek te bu sorunu çözebilirsiniz.

Bulaşık makinası çalıştrılmadan evvel yerleştirme sırasında bulaşıklar eğiik koyulmuş. Bulaşıkları tavsiye edilen şekilde makina içerisine yerleştirirseniz sorunu çözebilirsiniz.

Bu bir arıza değiildir. Kondansasyon kurutma prensibine göre bu fziksel bir olay olup su damlalarının yoğiuşması ile ilgili bir durumdur.

Bu sorunun bir kaç nedeni bulunmaktadır. Örneğiin bulaşıkları birbirine yakın ya da aşırı doldurmuş olabilirsiniz. Bulaşıkları su püskürtme kolları serbest dönebilecek ve bulaşıkların iç yüzeyine erişebilecek şekilde yerleştirmeniz durumunda ya da daha güçlü bir yıkama programı seçerek sorunu çözebilirsiniz.

Bu hata yıkama programının düşük sıcaklıkta çalıştğiı için gerçekleşmektedir. Daha yüksek yıkama sıcaklığiı olan bir program seçerek sorunu çözebilirsiniz.

Aşırı parlatcı kullanıldığiında ya da hiç kullanılmadığiında bu durum ortaya çıkabilmektedir. Tavsiye edilen miktar ve özellikte parlatcı kullanmak sorunu giderecektir.

Bulaşık makinasının kapağiı tam olarak kapanmamışsa tablet kabına bulaşık parçaları karıştğiında ya da koku verici konulduğiunda Sepet tam yerleştirilmediğiinde ve makina kapısına baskı yaptğiı durumlarda bu sorun ortaya çıkabilmektedir.

Bulaşık makinası çalıştrılmadan evvel yerleştirme sırasında bulaşıklar eğiik koyulmuş. Bulaşıkları tavsiye edilen şekilde makina içerisine yerleştirirseniz sorunu çözebilirsiniz.

Bulaşık makinası çalıştrılmadan evvel yerleştirme sırasında bulaşıklar eğiik koyulmuş. Bulaşıkları tavsiye edilen şekilde makina içerisine yerleştirirseniz sorunu çözebilirsiniz.

Buzdolabı

Buzdolabını 5 dk. kapalı tutmak sorunu çözecektir. Eğer sıcaklı derecesi çok düşük ise ertesi gün yeniden kontrol etmek gerecek.

Bu sorunu çözebilmek için elektrik akımının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İkaz sesi geldiğinde ve alarm tuşu yandığında ilk olarak alarm tuşuna basarak ikaz sesini kapatabilirsiniz. Ardından buzdolabının kapısı kontrol edilerek hava giriş çıkışlarının normal seviyede olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Buzdolabının azami dondurma kapasitesinin dışına çıkılıp çıkılmadığı test edilmelidir.

Isı derece göstergesi ve aydınlanma yanıyorsa sergileme modu aktifleşmiş olabilir. Alarm tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutarak sorunu çözebilirsiniz.

Buzdolaplarının içi temizleneceğinde kum, klor, ya da asit maddeleri içeren temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Ayrıca ovalama sırasında tel gibi sert malzemelerin kullanılması metalik yüzeylerde korozyona neden olabilir.

Soğutma sorunu çözmek için öncelikle buzdolabı raflarına aşırı ürün koymamanız gerekmektedir. Buzdolabı ile duvar kenarları birbirine temas etmeyecek şekilde raflardaki tabak ve tencerelerin ızgaraları tıkamamasına dikkat etmelisiniz. Ve tüm ızgaralar temiz olduğu durumlarda bu sorun ortaya çıkmayacaktır.

Termostat ayarı kışın 3’te yaz aylarında da 1’de olacak şekilde düzenlendiğinde bu sorun çözüme kavuşturulacaktır.

Kompresör aralıksız sürekli olarak çalışıyorsa termostat arızalanmış olabilir. Buzdolabı üzerindeki ideal sıcaklık ayarı daima 5 derece olmalıdır.

Buzdolabından gelen küçük sesler çalışma sisteminden kaynaklanmaktadır. Bir arıza değildir. Fakat sürtünme şeklinde bir ses geliyorsa bu buzdolabının lastik duvarına fanın çarpmış olmasından (bu ses kapak açılınca hemen kesiliyorsa teknik servise başvurmak gerekmektedir) kaynaklanıyor olabilir.

Bu sorunu çözmek için kapak contaları kontrol edilmelidir.

Buzlanma durumunda ilk olarak hava delikleri kontrol edilmelidir. Tıkanıklıklar açılmalıdır. Diğer taraftan soğutucu kısmına yerleştirilen açık ve üstü kapanmamış ürünler buzlanmaya neden olabilmektedir. Saklama kabı ya da streç tavsiye edilmektedir. Buzlanmanın bir diğer nedeni de termostat ayarı ile ilgili olabilir. Tavsiye edilen ayarda olması sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.