Kombi Pratik Bilgiler

Suyu tazyikli açmak suyun daha geç ısınmasına neden olur...
Sıcak su açılmasıyla devreye giren ve çalışmaya başlayan kombi brülörde oluşan alev ile suyu ısıtır. Fakat suyu çok tazyikli açmak suyun kombinin içinden hızlı geçmesine ve doğal olarak da suyun ısınmadan geçmesine neden olur. Uzun süre kullanımda su ısınır fakat kısa kullanımlarda su ısınmadan gelir. Bu nedenle sıcak su kullanılacağı zaman musluğu çok açmamak hem tasarruf sağlar hem de suyun daha çabuk ısınmasını sağlar.
Reglaj ayarı yapmak daha iyi ısınarak tasarruf etmenizi sağlar...
Peteklerin dıştan görünüşü basit gözükse de belli bir çalışma sistemi vardır. Reglaj ayarı yapılırsa kombinin tesisata bastığı sıcak suyun daha uzak peteklere ulaşması sağlanır. Reglaj ayarı aynı zamanda dönüş hattından dönen suyun geri dönmesini zorlaştırarak sıcaklığın peteklerde daha çok kalmasını sağlar. Bu da oldukça ciddi yakıt tasarrufu demektir.
Peteklerin alt tarafı üst tarafından 20°C soğuk olmalıdır...
Birçok kullanıcının; “peteklerin altı az ısınıyor” şikâyeti gerçekte peteğin çalışma sisteminden kaynaklanmaktadır. Peteklerin altının üste göre daha ılık veya kombiden ayarlanan ısıya göre daha soğuk olması gayet normaldir. Isınan suyun üst tarafa çıkması ve altların soğuk kalması peteğin çalışma sistemidir. Peteklerin alt kısımları üst kısımlar ile aynı derece olsaydı evde hava sirkülasyonunu keserdi ve peteğiniz ısınsa da eviniz veya iş yeriniz yeterli sıcaklığa ulaşmazdı.
Kombiyi açıp kapatmak kapatmak yakıt tasarrufu sağlamaz...
Bulunduğunuz ortama 1 günden kısa bir sürede tekrar dönecekseniz kombi kalorifer sistemini kapatmanız bir tasarruf sağlamaz. Kombi kış konumunda çalıştığında sadece ortamdaki havayı ısıtmaz. Ortamdaki duvarı, yeri, tavanı ve eşyaları da ısıtır. Kombiyi kısa süreliğine kapattığınız zaman sadece hava soğumaz. Duvarlar, tavan, yer ve eşyalarınız da soğur. Siz kombiyi tekrar çalıştırdığınızda kombi bunları da tekrar ısıtmak zorunda kalır. Bu durumda kombiyi kapattığınızda edeceğiniz tasarruf, yeniden çalıştırıldığında sarfiyata dönüşür. Bu yüzden kısa süre ayrılıklarda kombiyi kapatmak yerine ayarını kısarak kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.
Yoğuşmalı kombinin tasarruf sağlaması için2 kat fazla petek olması gerekir...
Yoğuşmalı kombiler uygun şartlar sağlanırsa tasarruflu olur. Birçok kullanıcı eskiyen kombi yerine yoğuşmalı kombi alıyor fakat evin alt yapısı uygun olmadığında maalesef normal kombilerden oldukça yüksek rakamlara alınan yoğuşmalı kombi tasarruf sağlamıyor. Yoğuşmalı kombiler adından da anlaşılacağı gibi yoğuşma ile tasarruf sağlamaktadır. Fakat bu yoğuşmayı sağlaması için kalorifer tesisatında bulunan petek sayısının normal hermetik kombinin yer aldığı dairede bulunan petek sayısının iki katı olması gerekir. Gerekli alt yapı olmayan tesisatlarda yoğuşmalı kombi kullanmayınız.
Musluktan ılıştırma yapmak oldukça yüksek sarfiyat yapar...
Hemen hemen herkes banyoda sıcak suyu soğuk su ile ılıtarak kullanır. Su kaynarsa soğuk su musluğu, su ideal sıcaklığa gelene dek açılır. Fakat bu uygulama oldukça yanlıştır. Kombi içinde gaz sarfiyatı yaparak ısıtılan suyu muslukta soğuk su karıştırarak soğutmak çok ciddi yakıt sarfiyatı yapmaktadır. Bunu şöyle düşünebilirsiniz: para verip ısıttığınız suyu yine para vererek soğutuyorsunuz. Sıcak suyu daha tasarruflu kullanmak için istenilen sıcaklık ayarını kombi üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Düzenli kombi bakımı yaptırmak kombi ömrünü %30 oranında artırır...
Kombi bakımı öncelikle can ve mal güvenliği açısından sonrasında doğal gaz sarfiyatına engel olmak için her yıl yapılması gereken bir uygulamadır. Bu işlemde kombi içinde oluşan kireç, çamur gibi maddeler temizlenerek kombi içindeki parçaların ömrünün daha uzun olması sağlanır. Bu nedenle kombi bakımı her yıl yapılırsa hem can ve mal güvenliğiniz sağlanmış olur hem de kombi ömrü en az %30 oranında artmış olur.
Kombi bakımı yaptırmak ciddi derecede yakıt tasarrufu sağlar...
Kombi ve kalorifer tesisatında dolaşan su ısınıp soğudukça çamurlaşma yapar. Bunun yanında suyun içinde bulunan kireç yaklaşık 60°C de çözülerek tortu haline gelir. Bu çamur ve kireç kalorifer filtresini tıkar ve su rahat dolaşamadığı için yakıt sarfiyatı oluşturur. Uzun yıllar filtre temizliği yapılmamış ve filtresi tıkanmış bir kombi; %50 den fazla yakıt sarfiyatı yapar. Bir başka sarfiyat nedeni ise; yanma odasındaki brülörde dış ortamdan alınması gereken oksijen için emilen hava ile gelen sinek, böcek, toz, çamur vs. gibi maddelere maruz kalarak kirlenmesidir. Bu durum da yakıt sarfiyatına neden olur ve doğalgaz faturalarını kabartır. Bu parçaların her yıl yapılan periyodik kombi bakımında temizlenmesi gerekir. Bu parçaların her yıl temizlenmesi oldukça ciddi yakıt tasarrufu sağlar.
Her evin ısı kaybı farklı olduğu için ısı sarfiyatı da farklıdır...
Evlerin ısı kaybı; evin bulunduğu cephe, evin bulunduğu kat, evin ısı yalıtımı hatta alt ve üst komşunun kombisini kullanma derecelerine göre bile değişebilmektedir. Bu yüzden hemen hemen her evin ısı kaybı farklıdır. Yakıt sarfiyatı da bu sebeple değişmektedir.
Isı yalıtımı yaptırmak %50 ye varan yakıt tasarrufu sağlar...
Ev veya iş yerinizde yakıt tasarrufu sağlamak istiyorsanız ilk önce ısı yalıtımı yaptırmalısınız. Isı yalıtımını biz 3’e bölüyoruz.
a ) İyi izolasyonlu
b ) Orta izolasyonlu
c ) Kötü izolasyonlu
Bu tablodaki orta ve kötü izolasyonlu ev veya iş yerinde %50 ye varan yakıt sarfiyatı yaşanabilmektedir.
Termostatik vana kullanmak iyi ısınma ve yakıt tasarrufu sağlar...
Termostatik vananın özelliği ayarlanan sıcaklığa ulaştığında kendini kapatmasıdır. Bu sayede ısınan peteğe sıcak su basılmaz ve diğer peteklere daha iyi sıcak su gider. Bu da uzakta kalan peteklerin daha iyi ısınmasına ve kombinin gereksiz çalışmasını engelleyerek yakıt sarfiyatının düşmesine neden olur.
Peteklerdeki hava ısı ve yakıt sarfiyatı yapmanıza sebep olur...
Yeni tesisatlarda, kalorifer tesisatının suyu değiştiğinde ya da yeni su basıldığında su ile tesisata havada girer. Bu havanın kombi içinde kalan kısmı otomatik hava atma pürjörü ile otomatik olarak atılır. Kalorifer tesisatına giden hava ise peteklerin içinde toplanır. Bu havayı peteklerin yan tarafında bulunan hava alma müşürlerinden almak gerekir. Peteklerde kalan hava; peteğinizin ısıtma gücünü düşürür ve sağlıklı bir ısıtma sağlamaz. Bu nedenle ciddi derecede yakıt sarfiyatına neden olur ve yeterli şekilde ısınamazsınız.
Dolmuş bir kalorifer filtresi %40 orannında yakıt sarfiyatı yapar...
Kalorifer tesisatında dolaşan su sürekli ısınıp soğuması nedeni ile çamurlaşır. Oluşan çamur kalorifer tesisatındaki devir daim ile kalorifer dönüş vanasındaki fitreye birikir. Kalorifer filtresi düzenli temizlenmez ise tıkanır ve suyun kalorifer tesisatında dolaşımını zorlaştırır. Tıkalı kalorifer filtresi ortamın ısınmasını zorlaştırarak %40 gibi bir yakıt sarfiyatı sağlar.
Gece kombiyi kapatmak yerine kısmak tasarruf ve sağlıklı hava sağlar...
Kombi kullanıcılarının birçoğu gece kombiyi kapatarak tasarruf yaptıklarını düşünür. Fakat sabaha kadar sadece ortamdaki hava soğumaz. Evin veya iş yerinin tabanı, tavanı ve duvarları da soğur. Bu nedenle kombiyi sabah tekrar açtığınızda oldukça çok çalışarak taban, tavan ve duvarları ısıtır. Yani gece kapatarak tasarruf ettiğiniz gazı sabah daha çok çalışarak harcar. Bizim kullanıcılara tavsiyemiz gece kombiyi kapatmak yerine kısmalarıdır. Bu şekilde kullanım sağlıklı bir hava ve tasarruf için çok daha iyi bir tercih olur.
Kombi bakımı yaptırmak can ve mal güvenliğinizi sağlar...
Kombiler gaz, elektrik ve su gibi üç tehlikeli maddeyle çalışırlar. Bu üç tehlikeli maddenin aynı ortamda çalışması düzenli bakımı yapılmayan kombiler için can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturur. Kombi bakımında yapılan kontrollerde, tehlike oluşturabilecek durumlar erkenden fark edilir ve önlemler alınır. Bu nedenle can ve mal güvenliğiniz için her yıl mutlaka kombinizin bakımını yaptırmalısınız.
previous arrow
next arrow
Slider
AliağaBeydağDikiliKaraburunKonakSeferihisar
BalçovaBornovaFoçaKarşıyakaMenderesSelçuk
BayındırBucaGaziemirKemalpaşaMenemenTire
BayraklıÇeşmeGüzelbahçeKınıkNarlıdereTorbalı
BergamaÇiğliKarabağlarKirazÖdemişUrla